بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی مجلس

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تصویب جزئیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
حسن نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه عصر  امروز (یکشنبه) کمیسیون قضایی مجلس اظهار کرد: در این جلسه که با حضور کارشناسانی از وزارت کشور، سازمان بهزیستی، وزارت دادگستری و مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد لایحه حمایت از کودکان و نوجوان که از مجلس هشتم و نهم به مجلس ارایه شده بود مورد بررسی قرار گرفت. دولت پیش از این مباحث مفصلی را در قالب 80 ماده ارایه کرده بود که این موارد در کمیته تخصصی مطرح و در نهایت در قالب 41 ماده به کمیسیون ارایه شد.
وی از تصویب  مواد 1 و 2 این لایحه در جلسه امروز کمیسیون خبر داد و گفت: در ماده 1 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اهداف حمایت از کودکان و نوجوانان مشخص شده، در واقع این لایحه جهت تضمین حمایت از کودکان و نوجوانان موضوع این قانون در مقابل مخاطرات و ارایه راهکارهای پیشگیرانه ارایه شده است. همچنین در ماده دوم این لایحه نیز تعاریف اصطلاحاتی چون بی توجهی و سهل انگاری، سو رفتار، بهره‌کشی، معامله، فحشا، مبتذل، هرزه‌نگاری، خطر شدید و قریب الوقوع، بزه‌دیده و وضعیت مخاطره آمیز تعیین شد.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اضافه کرد:‌ در این جلسه همچنین لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره جنوبی اعاده شده از شورای نگهبان به جهت رفع ابهام مورد بررسی قرار گرفت. شورای نگهبان به ماده 5 این لایحه در مورد محاکمه اشخاصی از کشور طرف در کشور ما ایراد گرفته بود، کمیسیون پاسخ داد که ما مجبور به ارایه هر اطلاعات و اصراری نیستیم کما اینکه طرف مقابل می‌تواند خواسته خود را مطرح کند

URL : https://www.vekalatonline.ir/articles/145502/بررسی-لایحه-حمایت-از-کودکان-و-نوجوانان-در-کمیسیون-قضایی-مجلس/